Herb PolskiBiuletyn informacji publicznejKontakt
Szukaj w serwisie
Biuletyn informacji publicznej
Krótko o szkole E-dziennik Rekrutacja gimnazjum Rekrutacja liceum Reytan na YouTube
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Szkoła Główna
Handlowa
w Warszawie
Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego Wydział Filozofii
i Socjologii
Uniwersytetu
Warszawskiego
Centrum Łowicka
Centrum Łowicka
Institution Sainte-Croix, Provins, Francja
Institution Sainte-Croix
Provins, Francja
Serwkom
Serwkom
Samorząd UczniowskiHarcerstwo - Czarna JedynkaKlub kajakowyReytaniacki Klub ŻeglarskiKonkurs TALENT - GimnazjumReytaniacka Liga ZadaniowaProjekt edukacyjny - GimnazjumReytaniacki Klub Górski BIAŁY SŁOŃ SPORTKrakusiKlasa akademicka SGHZmiana profiluWaplewoDebaty

Krakusi

Krakusi

KRAKUSI NA FACEBOOKU --->>>

KRAKUSKI Z... REYTANA - przeczytaj artykuł

Kiedy nie było jeszcze Szwadronu Reprezentacyjnego WP, kawalerią, która powróciła w 1998 r. na ulice stolicy byliśmy my, samodzielnie organizując pierwszą od 80 lat konną defiladę na oficjalnych uroczystościach państwowych.

Pierwsze regularne oddziały KRAKUSÓW utworzono w Księstwie Warszawskim po klęsce Napoleona pod Moskwą w 1812 r. Był to pułk lekkiej kawalerii, który stanowił przeciwwagę dla jazdy rosyjskiej – Kozaków.
Krakusi odznaczali się niesłychaną odwagą, desperacją oraz wielką sprawnością bojową.
W okresie międzywojennym początkowo istnieli jako kawaleria ochotnicza, a później jako regularne wojsko uczestniczyli w II Wojnie Światowej.
W 1993 r. Konne Przysposobienie Wojskowe „Krakus” zostało reaktywowane w SJK PA-TA-TAJ, gdzie tradycje kawaleryjskie kultywowane są do dnia dzisiejszego.


Stałe zajęcia jeździeckie odbywają się w soboty o godz. 7:30 w SJK Pa-ta-taj. Czasami po nich odbywają się zajęcia uzupełniające, np.: woltyżerka, władanie lancą, zajęcia jeździeckie teoretyczne, zajęcia historyczne, biegi na poligonie, zajęcia na strzelnicy. W ferie i wakacje organizujemy obozy kawaleryjskie.


Zapisy u prof. Ewy Nowak: grzebyke@gmail.com lub w SJK Pa-ta-taj, Kanie Helenowskie, ul. Krótka 9, tel. 22 758-58-35, patataj@patataj.com

Pokaz jeździecki 1 października 2014:
Historyczny pokaz jeździecki, 25.09.2013 r.


Krakusi w parku linowym